Warto zobaczyć

Kontakt

ul. Zamkowa 1

10-800 Olsztyn

info@starowkarazem.pl

Mikołaj Kopernik

  

Cyknij fotkę z Kopernikiem!

 

 

„Gdy Cię opuściło szczęście

I cię mocno skarcił los,

Kopernika złap za ręce

I wytargaj go za nos!”

 

Jest takie miejsce na olsztyńskiej starówce, które przyciąga uwagę młodych ludzi bardziej, niż niejeden pobliski klub. Kiedy zapada zmrok i nadchodzi czas nocnych vojaży, szczególne zainteresowanie imprezowiczów wzbudza rzeźba Mikołaja Kopernika, która znajduje się przy ulicy Zamkowej.  Miejscowi mawiają, że każdy kto złapie za nos wykonanego z brązu astronoma będzie miał szczęście, co zapewne wyjaśniałoby dlaczego ów nos jest tak „wytarty”.

Monument prezentuje postać Kopernika siedzącego na słynnej „ławeczce”, na której chętnie zasiadają turyści, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Jednak przyglądając się pomnikowi z bliska, widać, że ławeczka to stanowczo za mało dla wścibskich zwiedzających. Rzeźba astronoma ma tak „wypolerowane” kolana, jakby codziennie zasiadał na nich ktoś inny. Sama postać Kopernika została ukazana w tradycyjny sposób. W prawej ręce dzierży on astrolabium (dawny przyrząd astronomiczny), w lewej zaś trzyma zwój papieru. Jego głowa nie przypadkowo jest zwrócona w stronę zamku, ponieważ to tam mieściła się niegdyś siedziba kanoników, gdzie astronom pełnił funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej. Na ceglanej podstawie rzeźby umieszczono informację identyfikującą sylwetkę z brązu, choć turyści nie mają problemu z rozpoznaniem historycznej postaci.

Teraz kilka faktów. Pomnik odsłonięto z okazji 650-lecia Olsztyna oraz 530 urodzin Mikołaja Kopernika.  Jego autorką jest olsztyńska rzeźbiarka Urszula Szmyt, zaś sama rzeźba została wykonana w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ciekawostką jest fakt, że na pomnik jest skierowana kamera, która transmituje obraz w internecie przez 24 godziny na dobę (link poniżej):

http://www.worldcam.pl/kamery/polska/olsztyn/4272

 Dzięki temu każdy, kto robi sobie zdjęcie z wielkim mistrzem, może również pozdrowić znajomym z całego świata na żywo! A Ty, masz już zdjęcie z Kopernikiem?

Zaloguj się aby polubić zdjęcie

Bądź na bieżąco

z nowościami, promocjami, wydarzeniami i aktualnościami